... váš Kompetentný partner PROsetup.sk

  lepší šoférsky zážitok

... dynamickejšia jazda, vyšší komfort
...crossover & SUV | proSetup.sk


Rezervy a potenciály pre skvalitnenie jazdy a užívania SUV/crossoverov ležia najmä v oblastiach, kde výrobca spravil významné kompromisy vyplývajúce už zo samotného charakteru tohto typu vozidiel. Vyššia výška, hmotnosť i ťažisko sa podpísali na snahe o čo najstabilnejšie chovanie v každej bežnej situácii. To by bolo pre väčšinu majiteľov plne ok, ak by sa to nepodpísalo na riadení, pružnosti, miestami i komforte, spotrebe. Deficity správania v zákrute sú draho vykupované drahými príplatkovými systémami u drahých SUV, ktoré to kašírujú (čiastočne.) Majitelia lacnejších SUV a menších crossoverov prichádzajú v tejto oblasti zvyčajne skrátka:


Fabrické nastavenie

tam ide málokdo..
...vychádza často z požiadaviek úplne iných trhov, pre ktoré sú primárne určené.  SUV/offroady určené primárne pre americký a arabský trh jazdia v tamojších podmienkach často ozaj v ťažkom teréne, skôr pomaly, po širších cestách, na lacnejšie palivo. Aj u nás predávané modely majú často nastavenie geometrie vyslovene do náročného terénu, nie na cestu, hybridné pneumatiky so slabšími vlastnosťami na ceste alebo v zime. Odporúčania pre natlakovanie pneu sú napr. u off-road modelov ladené vyslovene do veľmi ťažkého terénu, u SUV modelov v závislosti od priemeru diskov je nastavenie zvyčajne pritvrdé alebo primäkké, keďže výrobca sa tým snaží kompenzovať nevyváženosť miery odpruženia u rôznych typov obutia, bez toho aby musel dodávať x-variánt tlmičov|pružín apod. To, že sa tým deformuje geometria a výraznejšie menia jazdné vlastnosti, je opomenuté.
Týka sa to najmä japonských výrobcov, v menšej miere kórejských a európskych.(pozor:mnoho európskych SUV/crossoverov 'beží' na pôvodne japonskej platforme...vrátane nastavenia samozrejme)
Pokiaľ slúži auto primárne len na 'šuflíkovanie' po meste, má malý nájazd (ako druhé auto napr.), tak to nemusí vadiť, a niektoré veci ako rýchlejšie opotrebovanie gúm nemusia byť citeľné. Sú však oblasti, kde by sa napriektomu zišlo pomôcť, či už v oblasti riadenia, dávkovania plynu...pri manévrovaní. Zlepšiť je súčasne možné tiež pružnosť a spotrebu. Komfort u niektorého obutia/výrobcu môže byť tiež faktor.


..aj opacha sa dá popreháňať:)


Ak je majiteľom dynamickejší šofér (hoc príležitostný), tak sériové nastavenie je značnou brzdou, a môže viesť i k pŕhlivým situáciám.
Veľa je možné získať, i pokaziť pri výbere obutia - najmä výbere diskov, ale i gúm (ak je možných viacero variánt). Keďže tu spravidla hovoríme o vyššej investícii, a vďaka menšiemu nájazdu ju i dlhšie ju používame, tak najmä vodiči s dynamickejšími ambíciami, by v tejto oblasti mali svojmu autíčku pomôcť.
Nielen vzhľad, tiež jazda musí štimovať

Ladené nastavenie

...rieši:
 • optimalizované správanie tlakov obutia,
   tomu môžem pridať:
 • optimalizovanú geometriu  (mierna korekcia; príp.väčšia
   ak šofér má automat/plynulo radí +nevadí mu živšie riadenie)
 • selektívnu charakteristiku správania plynu
   (ak je dostupná pre daný model)
   (zlepšuje napr.i správanie radenia automatu,ak je prítomný)
 • pre dynamickejšie požiadavky: obutie, vzduch.filter,olej, palivo..


 ...pozri   ››› prehľadné porovnanie  ladeného a fabrického setupu, s uvedením ďaľších možných úprav.


Vozidlo s vyšším ťažiskom/väčšími zotrvačnými silami je citlivejšie na používaný štýl jazdy. Najmä auto s trvalým pohonom 4x4 alebo elektronickým/svorným diferenciálom vyžaduje pre optimálne využitie schopností inú techniku jazdy (voči tej, ktorá napr.stačí u bežnej predokolky/pripájateľnej 4x4). Potrebnú skúsenosť a zručnosti získaš aj  ››› profesionálnym tréningom.  

^..posuň ma vyššie..